Portal Valjevo na dlanu Kultura i obrazovanje Škole moraju da drže pripremnu nastavu za malu maturu uprkos štajku

Škole moraju da drže pripremnu nastavu za malu maturu uprkos štajku

Podelite post:

 

Prethodnih dana u preko 95 odsto škola nastava se odvijala sa časovima od po 45 ili 30 minuta, ali čak i one obrazovne usnove koje su u potpunoj obustavi rada moraće da osmacima obezbede pripreme za polaganje završnog ispita, proba je planirana za 21. i 22. mart

Uprkos štrajku sve škole u Srbiji su u obavezi da organizuju pripremnu nastavu za polaganje male mature. Učenici koji pored besplatne nastave koja im se nudi žele da idu i na privatne časove iz tri različita testa koja polažu na završnom ispitu za to će morati da iskeširaju od 30.000 do 45.000 dinara po predmetu.

Prethodnih dana u preko 95 odsto škola nastava se odvijala. U nekim vaspitno-obrazovnim ustanovama časovi traju 30 minuta, a u ostalim 45. Drugo polugođe je period školske godine kada mali maturanti obično aktivno počnu sa pripremama za završni ispit. Prema trenutnom školskom kalendaru probna mala matura bi trebalo da se održi 21. i 22. marta, dok je završni ispit planiran za 16. 17. i 18. jun.

Vaga se o odlaganju probne mature

Iz Ministarstva prosvete kažu za Kurir da oni kao i veliki broj direkotora, nastavnika i roditelja pažljivo prate situaciju u školama i da će u skladu sa tim blagovremeno doneti odluku da li će proba male mature biti održana kada je i planirano ili eventualno biti odložena.

– Analiziraju se svi aspekti kako bi se donela najbolja rešenja u interesu učenika. Odluke će biti donete u narednom periodu, uzimajući u obzir zakonske okvire i potrebe svih učesnika procesa obrazovanja – navode iz resornog ministrstva i ističu:

– Prema Zakonu, predviđena je pripremna nastava za završni ispit, svaka škola u skladu sa svojim aktima propisuje realizatore, način i vreme organizacije pripremne nastave o čemu blagovremeno obaveštava učenike i roditelje odnosno druge zakonske zastupnike. Pored toga, učenici mogu koristiti portal eVežbaonica koji im omogućava da kroz rešavanje zadataka proveravaju svoje znanje tokom priprema za završni ispit na kraju osnovnog obrazovanja i vaspitanja.

Dodaju i da su zadaci iz sedam predmeta – srpski jezik i književnost/maternji jezik, matematika, fizika, hemija, biologija, geografija i istorija – raspoređeni prema težini na tri nivoa – osnovni, srednji i napredni nivo, a sastavljeni su na osnovu obrazovnih standarda.

Grupni privatni časovi

– Pored zadataka na srpskom jeziku, na ovom portalu nalaze se i zadaci na osam jezika nacionalnih manjina te učenici na svom nastavnom jeziku mogu da pristupe eVežbaonici i da odgovaraju na zahteve u zadacima. Učenici mogu koristiti i snimljene časove nastale u okviru projekta Moja škola, u saradnji Ministarstva prosvete sa RTS-om, na internet portalu RTS Planeta – 8. razred – Moja škola u pripremi za polaganje završnog ispita.

Takođe, i pojedine opštine organizuju besplatnu pripremnu nastavu. Gradska opština Novi Beograd saopštila je da prijava kod njih ta ispit iz matematike ili srpskog traje od 10. do 25. februara.

Ukoliko se pak učenici odluče za privatne časove pojedinačna predavanja koštaju od 500 do 1.500 dinara u zavisnosti od predmeta. Ako je recimo đaku potrebno u proseku oko 30 časova za jedan od tri predmeta koji mu kaska to će roditelje koštati od 15.000 do 45.000 dinara. Grupni časovi su nešto jeftiniji, pohađa ih u proseku oko desetak đaka i koštaju od par stotina dinara pa naviše.

Koliko koštaju privatni časovi ponaosob

– matematika 1.000 – 1.500

– srpski maternji jezik 800 – 1.500

– ostali predmeti 500 – 1.200

Iznosi su u dinarima

Inače, zbirke zadataka za pripremu završnog ispita uveliko se mogu naći u prodaji u svim bolje snabdevenim knjižarama širom naše zemlje, a mogu se poručiti i preko Prosvetnog pregleda. Sve tri zbirke ukupno koštaju 1.920 dinara, dok pojedinačno zbirka za srpski ili maternji jezik iznosi 720, dok zbirka za matematiku i kombinovana zbirka koštaju po 600 dinara. Za one koji žele da vežbaju zadatke i van ovih zbirki, u prodaji je i publikacija s testovima sa završnih ispita prethodnih godina.

Najviše učenika polaže geografiju

Od ukupno 64.128 učenika osmog razreda, najveći broj njih, 46 odsto, izabrao je da kao treći predmet na završnom ispitu polaže geografiju, saopštilo je Ministarstvo prosvete krajem prošle godine nakon završetka prijave. Preko portala Moja srednja škola prijavilo se 71,5 odsto đaka, a pisanim putem u školi je bilo 28,5 odsto prijava. Prema tim podacima, biologiju je izabralo 31 odsto, istoriju devet i hemiju i fiziku po sedam odsto učenika. Konačnu odluku iz kojeg će predmeta raditi treći test na završnom ispitu učenici će moći da donesu nakon probnog završnog ispita u periodu od 7. do 10. aprila. Promena nakon toga neće biti moguća.

Foto: Arhiv

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Exit mobile version