Od astme, kako se procenjuje, boluje više od 300 miliona ljudi u svetu, jedno je od najčešćih hroničnih stanja, a stručnjaci povodom Svetskog dana borbe protiv astme koji se danas obeležava, ukazuju na to da broj obolelih, posebno među decom, u poslednjoj deceniji naglo raste.
U apotekama širom Srbije već tri godine savetnici, njih 112, pomažu obolelima od astme objašnjavaju kako da pravilno koriste pumpice koje im je propisao pulmolog i koriguju greške kako bi bolest držali pod kontrolom.
– U apotekama širom Srbije od juna 2022. godine postoje savetnici za astmu – posebno obučeni farmaceuti koji pomažu osobama koje žive sa astmom – rekla je za Tanjug Sonja Stoiljković iz Farmaceutske komore Srbije.
Savetnici za astmu, objasnila je Stoiljković, kojih trenutno u Srbiji ima oko 112, proveravaju da li osobe oblele od ove bolesti pravilno i redovno koriste pumpice koje im je propisao pulmolog, koriguju greške, ukazuju na moguće uzroke pogoršanja, savetuju kako da nekim malim promenama u životnim navikama bolest bolje drže pod kontrolom.
– Kada osoba sa astmom ima blaže zdravstvene tegobe, poput glavobolje, dijareje, prehlade, savetnik za astmu će objasniti kako da ublaži tegobe, a da pri tom ne dođe do pogoršanja bolesti – navela je Stoiljković. Savet u apotekama može da dobije svaka osoba sa astmom koja želi da proveri da li pravilno koristi svoje pumpice, želi da sazna na koje načine može da izbegne okidače napada, nije sigurna kako da se ponaša u sezoni cvetanja biljaka na koje je alergična, nije sigurna koje lekove ili dodatke ishrani sme da koristi zbog nekih dugih zdravstvenih tegoba ili ima bilo kakve nedoumice u vezi sa svojom bolešću.
– Od kada smo počeli da pružamo ovu uslugu u apotekama, više od hiljadu osoba sa astmom je dobilo pomoć farmaceuta. Analizom podataka primetili smo da mnoge osobe sa astmom veruju da je njihova bolest pod kontrolom, iako to nije slučaj – kaže Stoiljković i dodaje da je kod nekih uzrok bila nepravilna primena pumpica, iako su verovali da ih pravilno koriste, kod drugih je razlog bio izloženost nekim provocirajućim faktorima, za koje nisu bili svesni da im smetaju – određena hrana, kućni ljubimci, neki lekovi protiv bolova ili za lečenje kardioloških problema.
Ona je naglasila da ima i onih pacijenata koji pravilno i redovno koriste svoje lekove, umeju dobro da izbegavaju okidače, a ipak nemaju dovoljno dobru kontrolu astme.
– Nepravilna primena znači da pacijent sasvakim udahom leka uzima manju dozu leka i u riziku je od pogoršanja. Najčešće greške koje se prave su pacijent ne ispravi leđa prilikom udaha, ne izdahne vazduh u potpunosti pre udaha leka, ne zadrži dah 10 sekundi nakon udaha leka, ne ispere usta i grlo nakon primene pumpice sa kortikosteroidom, ne očisti usnik suvom krpom nakon primene leka – objasnila je Stoiljković.
Ukoliko pacijenta simptomi astme bude noću ili mu je potrebna pumpica za brzo olakšanje disanja češće od jednom nedeljno, potrebno je da se obrati savetniku za astmu u apoteci, kaže Stoiljković.
Savetnici za astmu mogu pronaći pretragom po gradovima na sajtu Farmaceutske komore Srbije u delu „Pronađi savetnika“.
– Osim toga, na Jutjub kanalu Farmaceutske komore mogu se pronaći video-uputstva za pravilnu primenu svih, u Srbiji trenutno dostupnih, pumpica – rekla je Stoiljković.
Foto: Zepter International