Kraj avgusta i početak septembra vreme je opterećenosti kućnog budžeta, možda i više nego za vreme božićnih i novogodišnjih praznika. Opremanje đaka za polazak u školu i priprema zimnice predstavljaju ozbiljne izdatke, a još ako se uzme u obzir da su letovanja tek otplaćena, značajno je obratiti pažnju na svaki dinar koji će biti potrošen u narednom periodu.
Tradicionalno pripremanje zimnice na našim prostorima više nije nužda, kao što je nekada bio slučaj, kada je konzervirana hrana (zimnica) trebalo da nadoknadi nedostatak svežih namirnica u zimskom periodu. Sa razvojem tehnologije prerade hrane, skoro sve vrste namirnica su nam dostupne tokom cele godine. Ipak, priprema zimnice, zadržala se u našim krajevima.
Troškovi spremanja zimnice mogu značajno varirati u zavisnosti od raznih faktora, uključujući vrstu i količinu povrća, kao i cene sastojaka i materijala.
Osnovni troškovi koje treba uzeti u obzir su cene povrća, šećera, soli, sirćeta, začina, eventualno troškove za ambalažu (staklene tegle, poklopce, itd.) i sredstva za energiju (struja, plin, drva).
Najpopularnije vrste zimnice su ajvar, turšija, kiseli kupus i krastavčići, kao i kuvani i mleveni paradajz. Poslednjih godina ovaj spisak postaje duži i kreativniji, ali ajvar i kupus su neizostavni deo svake slave, porodičnog okupljanja ili proslave Božića i Nove godine.
Interesovalo nas je kakva je trenutna ponuda i kako se kreću cene popularnog povrća od koga se pravi zimnica.
I interesovanje za kupus raste, a on se može pazariti po ceni od 70 do 100 dinara za kilogram na pijaci, a ubrzo će se u marketima naći i vakumirane glavice kiselog kupusa čija se cena prošle godine kretala oko 240 dinara po kilogramu, dok ove godine ostaje da vidimo?
Za kornišone je još rano, njihova prošlogodišnja cena bila je od 130 do 140 dinara.
Paradajz za kuvanje na Valjevu košta od 100 do 140 dinara, dok paradajz za jelo pijaci u proseku košta od 120-200 dinara po kilogramu.
Za sada treba obratiti pažnju na cenu karfiola, jer na valjevskim pijacama košta od 180 do 250 dinara, a negde cena ide i do 350 dinara po kilogramu. S obzirom na to da je karfiol neizostavni deo turšije, vredi se potruditi i pronaći što bolju ponudu.
Troškovi energije za kuvanje i sterilizaciju zavise od količine i vrste zimnice koju pripremate.
Poslednjih godina na tržištu postoji opcija za sve one koji nemaju vremena za pripremu, a vole da uživaju u tradicionalnim ukusima. Posebno je kupovina već gotovog ajvara postala popularna i može se naći u svim marketima. Za teglu ajvara od 500g trenutno treba izdvojiti od 450 do 1200 dinara, a tu su i slični proizvodi kao pinđur, ljutenica ili cepkana paprika.
Nekada je bilo važno pozabaviti se pripremom zimnice na vreme, ali tržište je trenutno u potpunosti prilagođeno modernom načinu života, pa tako oni koji ne stignu da spreme zimnicu, a u mogućnosti su da izdvoje novac, moći će da kupe gotov proizvod tokom cele zime ili da ga naruče sa mnogobrojnih sajtova koji nude veliki izbor gotovih proizvoda na jednom mestu.