Privredna komora Srbije uputila je poziv poslodavcima da se uključe u dualni model obrazovanja za školsku 2025/2026. godinu, a svi zainteresovani poslodavci mogu da se prijave putem veb portala PKS do 15. januara 2025. godine, izjavila je rukovodilac službe za dualno obrazovanje i obrazovne politike Privredne komore Srbije Aleksandra Milić.
Ona je za Tanjug rekla da će sledeće školske godine biti uvedeno šest novih obrazovnih profila među kojima su mehaničar optike, tehničar optike i tehničar fotografije.
– Obrazovni profili koji su veoma atraktivni su kuvari, konobari, u mašinstvu bravari, zavarivači, operateri mašinske obrade rezanjem, i to su zanimanja koje su privredi najatraktivnija i najpotrebnija, kaže Milićeva.
Navela je da privreda traži, na primer, inženjere mašinstva i elektrotehnike, kao i stručnjake za poslove u vezi sa turizmom i ugostiteljstvom, kuvare i konobare, ali je istakla da je najveća zainteresovanost za područje informacionih tehnologija.
Još neki od obrazovnih profila koji spadaju u okvir dualnog obrazovanja su mehaničar motornih vozila, modni krojač, kozmetički tehničar, tehničar dizajna grafike i drugi.
– Ono što je suština dualnog obrazovanja je da učenici nakon završenog školovanja imaju mogućnosti da se zaposle u kompanijama u kojima su boravili tokom učenja kroz rad. Prednost je u tome da kompanije imaju priliku da učestvuju u formalnom obrazovanju učenika i da tokom tri ili četiri godine njihovog školovanja prenesu sva znanja i veštine koje oni smatraju da su važni za buduću karijeru učenika, rekla je Milićeva.
Dodala je i da učenici imaju priliku da ostanu u kompaniji u kojoj su radili, ali i da nastave sa daljim školovanjem na nivou visokog obrazovanja.
– Vrlo često se dešava da među roditeljima vlada mišljenje da učenik ukoliko završi dualni model obrazovanja ne može da nastavi dalje školovanje, što apsolutno nije istina. Dualno obrazovanje postoji i na nivou visokog obrazovanja, tako da neko ko želi može da nastavi svoju karijeru i dalje, a može i da se zaposli u kompaniji u kojoj je realizovao učenje kroz rad ili u nekoj drugoj, kazala je Milićeva Tanjugu.
Objasnila je da se novembar obeležava kao mesec dualnog obrazovanja i da je u PKS ranije ove nedelje predstavljena strategija marketinga dualnog obrazovanja koja je realizovana u saradnji sa Švajcarskom kancelarijom za saradnju i Austrijskom razvojnom agencijom.
Kako je najavila, početkom decembra biće organizovana i dodela nagrada kompanijama koje su u dualnom obrazovanju već 10 godina, koliko se dugo ono i realizuje, a do sada je kroz taj program prošlo više od 1.100 kompanija i 19.100 učenika.
Dualno obrazovanje je deo formalnog sistema obrazovanja i predstavlja model u kom se teorijska znanja stiču u školi, dok se praktična znanja i veštine stiču kod poslodavca, u realnom radnom okruženju.
U dokumentu na sajtu PKS koji se zove Konkurs za upis učenika u prvi razred srednje škole, nalazi se spisak svih srednjih škola i obrazovnih profila koji se nude po dualnom modelu, kao i ostale važne informacije koje se tiču uslova upisa.
Foto: PKS