Odbornička grupa koalicije Svanuće podneće predlog za dopunu dnevnog reda na današnjem skupštinskom zasedanju.Koalicija Svanuće suštinski traži sprovođenje Lokalnog antikorupcijskog plana, koji je usvojen pre pet godina.„Ne samo da se ovaj plan ne sprovodi, već u Skupštini nikada nije dozvoljeno da se o njemu govori“, izneli su na konferenciji za novinare odbornici pomenute koalicije.
Koalicija Svanuće, uz predlog za dopunu dnevnog reda, dostaviće Skupštini i konkretne predloge kako i na koji način usvojeni lokalni antikorupcijski plan može biti sproveden.
„Usvajanjem i sprovođenjem Operativnog programa uspostavljaju se jasni mehanizmi odgovornosti, nadzora i prevencije korupcije, čime se štite interesi građana Valjeva i podiže nivo poverenja u rad lokalne samouprave. S obzirom na važnost ove teme, odgovornost lokalne vlasti je da preduzme konkretne korake u primeni usvojenih mera. Samo doslednim sprovođenjem antikorupcijskih mehanizama možemo postići održive rezultate i sprečiti buduće nepravilnosti“, navodi se, između ostalog, u predlogu za dopunu dnevnog reda.
Odbornica Marija Andrić navodi da je usvajanje Operativnog programa ključni potez u sklopu sadašnjih društvenih okolnosti.
„Da nam je Operativni plan preko potreban, govori činjenica da je pre osam godina uhapšeno osam lica iz Valjeva, uključujući načelnika Gradske uprave i jedno lice iz Šapca, a do sada nema sudskog epiloga. Naime, poslednja informacija je da je krajem prošle godine Apelacioni sud ukinuo rešenje Višeg suda u Valjevu iz decembra 2023. godine i da je ceo slučaj vraćen na ponovno odlučivanje“, navela je Andrić.
Da su lokalne samouprave podjednako važne u borbi protiv korupcije, smatra i Jasminka Nedeljković, koja je podsetila da su zaposleni u obavezi da sprovode pomenuti LAP.
„Službenici, međutim, pet punih godina ni za pedalj nisu odmakli s mrtve tačke u primeni ovog lokalnog antikorupcijskog plana. Podsećamo da je borba protiv korupcije jedna od preuzetih obaveza u vezi s pridruživanjem EU. Sama SNS donela je dokument koji sadrži mnogo lepih reči o tome, ali je izostalo sprovođenje. Podsećam da u tom dokumentu piše da odgovornost za upravljanje novcem poreskih obveznika, budžetski deficit, redistribucija prioriteta i efikasnost investicione potrošnje države u postojećem sistemu vlasti spadaju u domen političke odgovornosti, bez materijalne i krivične odgovornosti. Čak su napisali da će SNS obezbediti punu krivičnu odgovornost za upravljanje novcem. Kako to funkcioniše u stvarnosti, možemo da vidimo na primeru pomenutog hapšenja“, rekla je Nedeljković.
Ona kaže da od odgovornosti nije bilo ništa i da je, po indeksu korupcije, Srbija u vrhu koruptivnih zemalja sveta. Lošija u regionu od nas je samo Albanija i Bosna i Hercegovina. Srbiju karakteriše neefikasna i pretežno korumpirana administracija.
„Korupcija u policiji, sudstvu, upravi javnih prihoda, carini, zdravstvu, obrazovanju. Korupcija u vrhu vlasti. Najzad, da pogledamo gde je danas Srbija na svetskoj top-listi korupcije i kako je napredovala od 2011. godine do danas. Godine 2012. Srbija se nalazila na 80. mestu od ispitivanih 176 država, a 2024. godine na 105. mestu“, rekla je Nedeljković.
Jelena Djuranović podsetila je javnost na slučaj Miroslava Miškovića i njegovo hapšenje, ali i epilog u kojem je Srbija kao odštetu istom morala da plati 33 miliona evra.
„Zaboravljamo na takve primere, ali ovde možemo povući paralelu sa trenutnom situacijom u našoj zemlji u 2025. godini, kada ulazimo u četvrti mesec studentskih i građanskih masovnih protesta. Na prvi zahtev studenata možemo reći da se kolektivna krivica korumpirane vlasti ogleda u tome što ista hapsi po Srbiji, bezmalo, predsednike mesnih zajednica, a nikako se ne dotiče one glavne teme, jer vlast ipak, na kraju krajeva, ne može uhapsiti samu sebe. SNS je profitirala na hapšenju Miškovića – verovali ili ne, tada je objavljeno 15.000 naslova s tom temom. I, naravno, sve su potom platili građani Srbije“, rekla je Djuranović, ističući da su pokazatelji o stepenu korupcije ogledalo ove vlasti.
Željko Trifunović konstatovao je da su izneti primeri samo dokaz neophodnosti usvajanja pomenutog Operativnog plana u Valjevu.
„Pripremili smo jedan opširan dokument na nekih 30 strana s tačno definisanim datumima i tačno definisanim aktivnostima. Prvi rok bi trebalo da bude 15. mart 2025. godine, a poslednji 31. decembar ove godine“, rekao je Trifunović, navodeći pritom primere koliko puta je Lokalni front pokušao da inicira razgovor u Skupštini na ovu temu, ali aktuelna vlast to nije dozvoljavala.
Najkraće rečeno, suština plana je, kako se moglo čuti, da svaki službenik mora da zna šta ima pravo, a šta ne sme da uradi.
„Neophodno je da se tačno znaju i definišu dužnosti i obaveze, kao i stepen odgovornosti. Sam LAP ne definiše takve stvari, zato i predlažemo Operativni plan, dakle konkretno sprovođenje“, konstatovali su govornici.
Foto: valjevonadlanu.rs
Leave feedback about this