Međunarodni dan Roma danas se obeležava u celom svetu, a u Srbiji će Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saradnji sa Nacionalnim savetom romske nacionalne manjine uz podršku Saveta Evrope tim povodom organizovati skup „O Romima sa Romima“.
Međunarodni dan Roma je kao praznik ustanovljen 1990. u gradu Serock u Poljskoj, u znak sećanja na Prvi svetski kongres Roma koji je održan u Čelsfildu kod Londona od 7. do 12. aprila 1971.
Na kongresu je usvojen međunarodni naziv „Rom“, što na romskom znači „čovek“, a doneta je i odluka da pesma „Đelem, đelem“, što na srpskom znači „Išao sam, išao“, postane romska himna.
U Čelsfildu je utvrđena i romska zastava, plavo-zelena dvobojnica sa crvenim točkom, gde plava boja predstavlja nebo, slobodu i bezgranično prostranstvo, zelena travu, put, život obeležen putovanjima, dok crveni točak označava simbol stalnog kretanja.
U Srbiji, prema poslednjem popisu stanovništva iz 2022. godine, živi 131.936 pripadnika romske nacionalne manjine, a podaci pokazuju da su Romi teritorijalno veoma rasprostranjena zajednica jer žive u skoro svim lokalnim samoupravama u Srbiji, dok njeni članovi pripadaju različitim crkvama i većini verskih zajednica.
Na teritoriji EU živi više od šest miliona Roma, dok na području čitave Evrope živi njih između 10 i 12 miliona što ih čini najvećom etničkom manjinom na Starom kontinentu.
Ministarstvo: Potreban kontinuiran rad na unapređenju položaja Roma
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog čestitalo je danas predsedniku Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Daliboru Nakiću i pripadnicima romske nacionalne zajednice u Srbiji njihov praznik, 8. april Međunarodni dan Roma.
Ovaj dan je prilika da se podsetimo na kulturu, tradiciju i doprinos Roma našem društvu, ali i na potrebu za kontinuiranim radom na unapređenju njihovog položaja, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Prema popisu stanovništva iz 2022. godine, u Srbiji živi 131.936 pripadnika romske nacionalne manjine, iako se procenjuje da je ukupan broj Roma u zemlji daleko veći. Romi su široko disperzivna zajednica, a najveći broj ih živi u Beogradu i AP Vojvodina, naročito u Južnobanatskom okrugu, kao i u delovima centralne Srbije u Nišu, Kragujevcu, Boru, Zaječaru i drugim urbanim i ruralnim sredinama. Romi u Srbiji su prepoznati kao jedna od najugroženijih i najdiskriminisanijih društvenih grupa, sa brojnim izazovima u oblastima obrazovanja, stanovanja, zapošljavanja, socijalne zaštite i zdravstva.
Vlada Republike Srbije i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog kontinuirano unapređuju politike socijalne inkluzije Roma kroz, pre svega, Strategiju za socijalno uključivanje Roma i Romkinja 2022-2030.
Programske ciljeve ostvarujemo u saradnji sa drugim ministarstvima, međunarodnim organizacijama i partnerima iz civilnog društva, što podrazumeva različite konkretne mere od zapošljavanja romskih koordinatora pri lokalnim samoupravama, zatim obezbeđivanja stipendija za učenike srednjih škola i studente romske nacionalnosti, izgradnje i sanacije stambenih jedinica, unapređenja pristupa zdravstvenim i socijalnim uslugama, borbe protiv ranih brakova kao i podrške rodnoj ravnopravnosti u romskoj zajednici.
Posebna pažnja posvećuje se deci i mladima u području obrazovanja, kako bi se prekinuo međugeneracijski krug siromaštva i omogućilo puno učešće u društvu.
„Na ovaj dan, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog poziva sve građane i institucije da pokažu solidarnost, razumevanje i poštovanje prema romskoj zajednici. Samo zajedničkim naporima možemo izgraditi društvo jednakih mogućnosti u kome se različitost poštuje, a svaki pojedinac ima priliku da dostigne svoj puni potencijal“, zaključuje se u saopštenju.
Leave feedback about this