U Valjevu je danas danas zvanično počela grejna sezona i stanovi korisnika usluga daljinskog grejanja su topli i trajaće do 15. aprila 2025. godine. Tople probe i remont su obavljeni ranije, zbog niskih temperatuira.
Proni period imali u prethodnih nekoliko dana, a od danas zvanično je krenula grejna sezona. Dolazimo prosto u taj režim da od 6 do 22. časa moraju biti zadovoljene potrebe potrošača. Propisani uslovi temperaturae su od 20 plus, minus 1 stepen.
Snabdevanje toplotnom energijom se ne prekida ni u noći između 31. decembra i 1. januara, kao i između 6. i 7. januara i 13. i 14. januara, osim u slučaju izuzetno povoljne spoljašnje temperature vazduha kojom se obezbeđuje održavanje propisanih temperatura.
Ukoliko je temperatura spoljašnjeg vazduha izmerena u 18 sati niža od jedan stepen Celzijusa, a i prognozirane temperature spoljašnjeg vazduha od 22 do šest sati su niže od nula stepeni Celzijusa, grejanje traje kontinuirano 24 časa.
Isporuka toplotne energije se prekida kada su temperature spoljašnjeg vazduha više od 15 stepeni Celzijusa i traju duže od dva sata, a ponovna isporuka toplotne energije započinje kada je temperatura spoljašnjeg vazduha 12 stepeni Celzijusa ili niža.
Prekid isporuke toplotne energije ne može biti kraći od četiri sata.
U periodu od 1. do 14. oktobra i od 16. aprila do 3. maja, objekti se greju u dane za koje u poslednjoj prognozi prethodnog dana ili u prvoj prognozi tog dana Republički hidrometeorološki zavod Srbije prognozira srednju dnevnu temperaturu manju od 12 Celzijusovih stepeni .
Toplana u Valjevu očekuje povećanje cene grejanja za 7. odsto, zbog rasta troškova poslovanja, cene distribucije i energenata. Toplana je po odluci Vlade Republike Srbije i po metodologiji koju je vlada usvojila uradila obračun cena, a u tom obračunu smo predložili Gradu povećanje cena do 7 procenata. Sada je odluka na Gradu da li će usvojiti naš zahtev ili ne.Dok, naša poslednja usvojena promena cena je bila 2022. godine, u razgovoru sa redakcijim valjevonadlanu.rs, rekao nam je Novica Paramentić iz Toplane.
Što se tiče izgradnje gasovoda, to je stiglo do industrijske zone.Trenutno se u krugu toplane izvode se radovi na izgradnji gasne infrastrukture. To je polaganje cevi, izgradnja mernoregulacione stanice. Na gas ove godine nećemo se grejati. A što se tiče grejanja pre svega nama je primarni energent komprimovani prirodni gas. Gas na trejlerima komprimovan znači, sabijen stiže u toplanu kamionima, imamo potpisane ugovore sa snabdevačem o kontinuiranoj isporuci za celokupnu sezonu. Rezervni energent je mazut .
Gas je stigao do industrijske zone, a tek kad bude urađen ceo gasovod do Toplane i Krušika, to je jedna linija, nakon toga se postavljaju merne gasovodne stanice, tek tada će moći da se sprovede tehnički prijem, da se dobije upotrebna dozvola i nakon toga možemo sa Srbijagasom da dogovorimo isporuku gasa. Tako da, prema podacima koje imamo od izvođača radova i projektanata sigurno ove kalendarske godine neće biti završeni radovi, ti radovi zavise od vremenskih uslova i od imovinsko pravnih odnosa, odnosno od ekspoprijacije, ti radovi trebali biti završeni na proleće sledeće godine. Tako, da u nekom optimističnom vremenu gas može stići do sredine februara, ali to je optimistični scenario, realno je da to bude na prolece, tako da, mi na prirodni gas prelazimo od sledeće sezone, zaključio je Paramentić.
Ministarstvo rudarstva i energetike navodi da je obezbeđeno dovoljno energenata za svh 60 toplana u Srbiji , dok, cene određuju lokalne samouprave.
Foto: Arhiv