мај 27, 2024
Valjevo

Valjevski pokret otpora: Udruženje za bolje Valjevo

Podelite post:

Foto: valjevonadlanu.rs

Novo udruženje građana Valjevski pokret otpora zvanično funkcioniše u našem gradu.

Prvu konferenciju za novinare održali su osnivači udruženja VPO, Anđelka Đuričić Rakić, Branko Ivković i dr Jasmina Pašić, gde su uputili jedinstvenu poruku:“ Da se svi, udruženim dejstvovanjem, bez deljenja na partije i frakcije, moraju se pokrenuti radi stvaranja boljih uslova za život i rad u Valjevu.“

Branko Ivković, advokat i osnivač udruženja „Valjevski pokret otpora“

Za pridruživanje i podršku novom udruženju, za koje osnivači kažu da će analitički posmatrati i uzroke, a ne samo komentarisati posledice, neophodno je da članovi i simpatizeri “žele istinske promene u društvu i okupe se na jednom mestu”, napominje Branko Ivković.

“Naše Valjevo, nekada svetionik Zapadne Srbije, danas je grad sa fizionomijom palanke, grad bez nade i budućnosti. Takvim su ga učinili oni koji su bez znanja, vizije i časti postavljeni da upravljaju našim životima, oni čiji je jedini cilj isključivo lični interes.

Od grada u koji se rado dolazilo – postali smo grad iz koga se beži, od grada kulture i umetnosti – postali smo grad šunda i kiča, od grada čija su urbanistička rešenja bila uzor drugima – postali smo grad urbanističkog haosa, prljav i zapušten, a sada smo i grad nad kojim se nadvila tamna senka rudarskih kompanija nepoznatog porekla.

Politički sistem, koji kao narod bez uspeha pokušavamo da izgradimo već pune tri decenije, obesmišljen je i potpuno razobličen. Postojeći politički činioci na svim nivoima nemaju ni znanja ni snage, a čini nam se ni volje za neophodne korenite promene u društvu.

Jedino što nam preostaje je da se kao građani Valjeva sami organizujemo i da, bez ikakvih kalkulacija i odlaganja, sudbinu našeg grada uzmemo u svoje ruke jer niko od nas više nema ni prava ni vremena da odlaže promene koje će srušiti ovaj nemoralni i korumpirani sistem u kome živimo.

Naš cilj nije bio da osnujemo samo još jedno od mnogobrojnih udruženja građana koje će se baviti posledicama a ne uzrocima i nećemo koristiti izlizane floksule poput one “politika ne zanima”. Naš cilj nije ni da delimo naše sugrađane, kako to čini ovaj nakaradni politički sistem već decenijama već želimo da se oni koji žele istinske promene u društvu okupe na jednom mestu.

Svesno ulazimo u političku borbu sa ciljem da na sledećim lokalnim izborima pred građane izađemo sa listom na kojoj će biti imena vrednih, časnih i poštenih ljudi, ljudi koji pre svega vole svoj grad!
Naše delovanje će ići u dva pravca: Prvi – zalagaćemo se za uvođenje principa odgovornosti za sve one koji učestvuju u javnom i političkom životu ovog grada, i drugi – jasan, realan i ostvariv program za bolju budućnost našeg grada.

Ja ću se danas osvrnuti na prvi pravac delovanja dok će moje koleginice više reći o programskim ciljevima udruženja.

Princip odgovornosti nosilaca javnih funkcija smatramo kao neophodan korak ka uvođenja reda u gradsku upravu, gradske ustanove a pogotovo u javna preduzeća, a što je i osnovni preduslov za bolje funkcionisanje grada. Sve navedene institucije moraju prestati da budu stecište nestručnih i nesposobnih partijskih kadrova. Svako ko je izabran ili postavljen na bilo koju javnu funkciju moraće da položi račune građanima ovog grada i to svako bez izuzetka.

Svedoci smo da su do sada oni koji su uništavali ovaj grad decenijama, nakon obavljenog prljavog posla, jednostavno odlazili sa funkcija bez ikakvih posledica i sa džepovima napunjenim novcem građana Valjeva. Kako to u praksi funkcioniše naši sugrađani će videti u narednim danima jer mi nemamo nameru da ostanemo na praznim pričama već ćemo, bez oklevanja, krenuti u realizaciju svega onoga što smo danas rekli,” poručio je osnivač i član Valjevskog pokreta otpora (VPO), advokat, Branko Ivković.

Anđelka Đuričić Rakić- advokat, osnivač i član novog udruženja “Valjevski pokret otpora”

Takođe osnivač i član Valjevskog pokreta otpora, advokatica, Anđelka Đuričić Rakić, sa prve konferencije tek osnovanog udruženja, poručuje da je aktivizam prvenstveno baziran na iskrenoj ljubavi prema rodnom kraju.

“Pored ovoga što je Branko rekao, moramo dodati da je naše udruženje nastalo na temelju naše velike ljubavi prema ovog gradu i našoj volji da menjamo stvari koje očigledno ne valjaju.

Valjevo je, s jedne strane, grad neizmernih prirodnih bogatstava. Sve nam je na dohvat ruke: i reke i planine, i netaknuta priroda, sela, kulturno – istorijskim lokaliteti, crkve i manastiri, parkovi, ogromne mogućnosti za razvoj privrede, poljoprivrede, turizma…

Iznad svega – Valjevo ima i izuzetno kvalitetne ljude, one koji žive u Valjevu ili širom Srbije, ali i mnoge van granica naše zemlje, a koji su spremni da se angažuju i da rade u interesu svog Grada kako bi ovaj grad prodisao i oslobodio se malograđanštine “ugradnji, snalaženja, ja tebi – ti meni, i sličnih dilova.”

U vremenu koje je pred nama, pokazaćemo zajedničku viziju grada – kako ga vidimo i šta od njega želimo da napravimo u budućnosti.

Ljudi koji čine ovo udruženje imaju ideju i nameru da Valjevo postane grad sličan savremenim srednjeevropskim gradovima – moderan uz akcenat na bogatoj istoriji i tradiciji koju naš grad ima.

Takvo Valjevo podrazumeva divne mostove, parkove, široke trgove, pijacu po ugledu na mnoge u Evropi koje nude proizvode malih i velikih poljoprivrednih gazdinstava, zdravu hranu, čist vazduh, sa rešenim pitanjem gradske deponije i najvećih zagađivača, sa razvijenim malim i srednjim domaćim preduzećima koji će imati podršku lokalne samouprave, ali i saradnju sa privrednim komorama raznih regija u Evropi, sa dobro organizovanim javnim preduzećima koja rade u korist građana bez prodaje svojih potraživanja privatnim firmama i drugačijom poslovnom politikom kako bi se podigla svest građana o važnosti javnih preduzeća i njihove delatnosti što će opet rezultirati drugačijim odnosom građana prema svojim obavezama, ali i samom gradu, rešenju pitanja smeštaja pasa i mačaka lutalica i posebnom osetljivošću za kategorije ljudi sa posebnim ili drugačijim potrebama.

Sve navedeno planiramo da ostvarimo uz pomoć naših sugrađana i naših Valjevaca širom zemlje i inostranstva, ali uvek i jedino na temelju stručnosti i zakonitosti na čemu ovaj naš pokret naročito insistira i trudićemo se da upravo stručnost i zakonitost uvedemo najpre kao imeprativ u svoj rad u Valjevskom pokretu otpora, a kasnije i u organizaciju Grada.

Namera nam je da se stručni ljudi bave svojim oblastima delovanja i da po pravilima struke, a u zakonskim okvirima, našem Gradu Valjevu vratimo sjaj, funkcionalnost, renome i prepoznatljivost koju je nekada imalo,” rekla je Anđelka Đuričić Rakić.

Dr Jasmina Pašić- specijalista neuropsihijatrije pružila je podršku osnivačima i članovima novog udruženja “Valjevski pokret otpora”

Specijalista neuropsihijatrije, dr Jasmina Pašić, naglašava da nije osnivač, niti član “Valjevskog pokreta otpora”, ali da je prepoznala ciljeve koji su ostvarivi, te da je moguće činiti dobro za svoj grad.

“Do sada smo imali prilike više puta da čujemo da je udruženje osnovano sa idejom da se bavi lokalnim temama, da će rešavati probleme na lokalnom nivou i da će sva aktivnost praktično biti usmerena na grad Valjevo. Mislim da nije previše, više puta ponoviti da grad čine ljudi, bez ljudi nema grada.

Valjevo činimo mi, koji smo izabrali da ovde živimo, da li zato što želimo ili drugi grad nemamo, ili smo tu silom prilika nije bitno, tu smo. Svako od nas ima svoj privatan život, ima posao, porodicu ima različita interesovanja donosi odluke u vezi sa svakodnevnim životnim aktivnostima, vodeći se sopstvenim ciljevima.

Čini mi se da zajednički ciljevi odavno ne postoje, da li zato sto smo se otuđili, da li zato sto nismo naučili da možemo da utičemo na donošenje odluka, da predlažemo rešenja, da li smo postali sebični, ravnodušni ili ko zna šta još, je tema o kojoj se može diskutovati danima.

Suština svega jeste da naš grad postane zajednički interes svih nas, da svi delimo zajedničke potrebe, resurse, ali i kolektivnu odgovornost da se brinemo o svojoj zajednici.

Možda sve ovo što sam ja rekla zvuči utopijski, ali mi to nismo probali, ne znamo da li će dati rezultate ili neće. Pa onda: Hajde da probamo, Hajde da vidimo da li će taj naš angažman popraviti kvalitet naših života, jer uprkos tome što interesne grupe postoje i uvek će postojati, ja se iskreno nadam da brojniji deo ljudi u ovom gradu ima zajednički interesa, a to je da stvorimo grad po našoj meri.

Posebno bih naglasila da su svi ljudi sa idejama, pošteni, vredni, radni, časni građani, ovog grada, koji su se prepoznali u ciljevima Valjevskog pokreta otpora, dobrodošli i da ovo udruženje nije udruženje par ljudi, već je to udruženje svih onih koji žele istinske promene,” napominje dr Jasmina Pašić.

Valjevski pokret otpora – prva konferencija za novinare: Anđelka Đuričić Rakić, Branko Ivković i dr Jasmina Pašić

Uz poruku da je Valjevski pokret otpora udruženje svakog građanina Valjeva koji razmišlja o svom gradu jer su, i tokom pređašnjeg angažmana, napominje Ivković, često nailazili na ljude koji su tražili bavljenje bitnim pitanjima za život u ovoj sredini:

“Da skrinemo dresove! Mi nemamo nameru ovde da se bavimo ničim drugim nego lokalnim životom, odnosno našom lokalnom zajednicom koja je potpuno zapostavljena, a ne vidim drugi način osim da se ljudi – uključe. Ovde su svi ljudi, iskreni i pošteni, i mogu nešto da daju svom gradu – dobro došli su,” navodi Ivković.

Odgovorivši na pitanje o mogućoj saradnji sa ostalim partijama, navodi da će “Valjevski pokret otpora” insistirati na svom programu, pri tome isključivši mogućnost bilo kakve saradnje sa strankama aktuelne vladajuće koalicije i njihovim satelitima, dok u pogledu saradnje sa SSP navodi da će prvo sagledati kuda će ih navirući tokovi odneti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

X