јул 14, 2024
Valjevo

Valjevski pokret otpora: Valjevo ima šansu da sruši lokalnu vlast

Podelite post:

 

 

Valjevo ponovo mora i može biti grad svojih gradjana koji o njemu odlučuju, stav je Valjevskog pokreta otpora. Ova politička organizacija kako kažu, kao jedine resurse u borbi protiv aktuelnog režima ima gradjane Valjeva.

Branko Ivković prvi čovek Valjevskog pokreta otpora na konferenciji za nvoinare pojasnio je zašto su posle 14 nedelja protesti u Valjevu prestali. On kaže da je opozicija u Srbiji nametnula neke nove ciljeve , što nije bio primarni cilj niti inicijator protesta.

„Protesti su prestali u Valjevu jer je ovakav vid protesta  obesmišljen, a obesmišljen je imajući u vidu da je od septembra organizator centralnog protesta u Beogradu postavio nove zahteve koji se odnose na raspisivanje vanrednih beogradskih i parlamentarnih izbora, što uopšte nije bilo u fokusu protesta. Kao što znate takva ponuda vlasti u junu je odbijena, a šta se u medjuvremenu desilo imajući u vidu činjenicu da je bio cilj da ne samo da  prestane nasilje u ovoj zemlji koje vidjamo na svakom koraku, nego da doprinese i poboljšanju izbornih uslova, nama nije jasno šta se desilo u medjuvremenu. Ti zahtevi su izneti u različitim opcijama , ali mi zbog toga nismo ni izašli na ulice. Sad je jasno da je to postao primarni zahtev, izbori , ali to nije primarni cilj protesta. Valjevci su 14 nedelja bili na ulicama , a po oceni gostiju i medija ovi protesti su bili jedni od najorganizovanijih i najmasovnijih u Srbiji. Očekivali smo radikalizaciju protesta , ali se to nije desilo“, rekao je Ivković.

Drugi razlog prestanka protesta je po njegovim rečima,  približavanje lokalnih izbora u Valjevu , koji bi kako kaže trebalo bi da budu u kasno proleće , a za sada postoje neke priče da mogu da se održe i ranije.

„Nespremni ne smemo biti i stav je i shvatanje da jedina šansa u ovom trenutku gde možemo da počnemo sa rušenjem režima su lokalni izbori . Nije tajna da je i naš grad na listi gradova gde gradjani imaju veliku šansu da obore lokalnu vlast.

Režim je počeo kampanju , javljaju nam da ponovo počeo prebrojavanje i pretnje. Vidimo i na društvenim mrežama u toku je jefna bestudna i nezapamćena kampanja koju vladajuća stranka sprovodi po selima pod šatrama uz piće i muziku, krenulo se od Kamenice nastavilo u Brankovini i zaista takva vrsta kampanje gde gradski čelnici na taj način odlaze i daju lažna obećanja do sada nije vidjena“, rekao je Ivković.

On je potvrduo da je u Valjevu održan sastanak opozicije ,a  da je jedini stav VPO bio  da ih  jedino interesuje koalicija sa gradjanima .

„Izneli smo predlog i mišljenje da je jedino rešenje da svi zajedno stanemo iza liste časnih i poštenih gradjana i tu mislim i na stranke i na pojedince i udruženja gradjana. Taj predlog je podrazumevao da se skinu stranačka obeležja . Usledilo je potpisivanje nekakvog dogovora o nenapadnju , mi to nismo potpisali  , jer mi živimo u malom gradu i pretpostavljamo da uvek možemo da sednemo i dogovorimo se . Tada smo rekli ko je zainteresovan za naš predlog može da nam se javi , a ako ene mi idemo sami na izbore . Svako je dobrodošao i cilj je rušenje ovog režima. Pred nama je duga i teška kampanja . Nije tajna da nemamo resurse kao vladajuća stranka , Nama ostaju samo ljudi i jedino ljudi mogu da pobede“, rekao je Ivković.

Aktivista Valjevskog pokreta otpora Vladimir Krivošejev je podsetio na vreme  kada je Valjevo bilo i živelo drugačije .

„Perspektivno i razvijeno , to je bilo Valjevo. Danas je prosečna plata mala , imamo 8 000 stanovnika manje , danas  nam  je vrhunac kulturnih dostignuća opremanje sale za sastanke. Ovih dana čujem da će prestonica kulture opet biti neki drugi grad. Valjevo ima resurse , ali nema ambicije da mi budemo prestonica kulture. Grad rapidno propada , mladi napuštaju grad, ali ne samo oni već i stariji. Razloga je mnogo , samovolja, bahatost, lični interes, nekad svesna namera da nešto propadne. Jedna od ključnih odlika je nestručnost praćena neznanjem.

Kritika radi kritike nije rešenje. Do sada su protesti pokazali da se Valjevo probudilo i zato sa gradjanima želimo da menjamo ovo stanje .  Ne samo kritika već i konkretni načini za rešavanje tih problema . Već smo dosta toga pripremili u saradnji sa gradjanima i pripremamo strategije za  rešenje problema“, rekao je Krivošejev najavivpi u skoro vreme održavanje javnih tribina.

Ilija Kovačević , aktivista Valjevskog pokreta otpora koji je naglasio  da dolazi iz javnog sektora imao je poruku upravo za one koji rade u javnom sektoru  da slobodno ustanu i pokažu svoj bunt .

„Ljudi odlaze i iz grada i države. Moja poruka je da je ovo naš grad i naša država i da od gorih od sebe ne treba da bežimo. Moramo da stavimo do znanja ljudima koji su dali sebi za pravo da upravljaju našim životima da je bilo dosta , bilo je  previše  i zauvek dosta. Moramo se izboriti sa onima koji su uništavali živote radi ličnih interesa. Oni moraju odgovarati, jednom je ta šansa propuštena , sada ne sme biti . Dozvolili smo da nam grad vode podanici poslušnici i beskičmenjaci , a nalogodavci su sa strane . rezultati su da imamo najsiromašniji grad u ovom delu Srbije“, rekao je Kovačević.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

X